top of page

אביב גפן

אביב גפן הוא מוזיקאי ישראלי, החבר המוביל בהרכב "אביב גפן והתעויוט" ושותף בצמד "בלאקפילד" יחד עם המוזיקאי האנגלי סטיבן וילסון. בשנות התשעים היה זמר שנודע בשיריו המחאתיים והשנויים במחלוקת, ועם השנים נכנס יותר ויותר למיינסטרים הישראלי כמנטור בתוכנית "דה ווייס" ובתוכנית "אביב או אייל".

פרטים ביוגרפיים

אביב גפן נולד בשנת 1973 ברמת גן. אביו יהונתן גפן הוא פזמונאי ידוע, ואביב עצמו נקרא ע"ש סבתו אביבה, שהייתה אחותו של הרמטכ"ל ושר הביטחון משה דיין ז"ל. גפן הוא גם הוא קרוב משפחה רחוק של אישים ידועים נוספים בתרבות הישראלית כמו עזר ויצמן, אילנה דיין, יוסי שריד, אתגר קרת ואחרים. כיום גפן נשוי לדוגמנית שני פרידן ולזוג שני ילדים, דילן ואליוט.

תחילת הקריירה

אלבומו הראשון של גפן, "זה רק אור הירח", יצא בשנת 1992 ונמכר בעותקים ספורים בלבד. גפן עצמו, רק בן 18, היה הכותב והמלחין של כל השירים באלבום, לרבות "מיליארד טועים", "אור הירח" ועוד. היה זה האלבום הראשון בקריירה מצליחה שזוהתה מיד בראשיתה עם זרם השמאל בפוליטיקה, ושיריו עסקו בנושאים אוניברסליים כמו אהבה, מוות ושלום יחד עם נושאים שנויים במחלוקת כגון סמים, התאבדות וסרבנות גיוס. כיום אלבומו הראשון נחשב לאחד מן החשובים בישראל, והוא סחף את בני הנוער בישראל של שנות התשעים.

אלבומו השני, "עכשיו מעונן", יצא ב-1993 וזכה להצלחה גדולה אפילו יותר. בין השירים הזכורים ביותר שנכללו באלבום ניתן למנות את שיר הנושא "עכשיו מעונן", "בוכה על הקבר" ו"אילנה" שהוקדש לבת זוגו באותם ימים. ההצלחה זיכתה את גפן בתואר "זמר השנה" במצעד של רשת ג' באותה שנה. במקביל החל גפן לשחק בסדרת הטלוויזיה "עניין של זמן" ובסרט הקולנוע "נערי החוף". בנוסף החל לכתוב ולהלחין שירים לאמנים נוספים.

בשנת 1994 הוציא גפן את אלבומו השלישי "אביב גפן III" ובתוך מספר ימים הגיע למעמד של אלבום זהב. גם אלבום זה המשיך לעסוק בנושאים המעסיקים בני נוער, כמו "האם להיות בך מאוהב" ו"התאבדות", וגפן ביסס עוד יותר את מעמדו ככוכב המשפיע על דעת הקהל (שכלל בעיקר נערים ונערות) וכיוצר פורה ומשפיע בתרבות הישראלית.

אל לב המיינסטרים הישראלי

השפעתו על גפן על בני הנוער עוררה לא פעם סערות ומחלוקות. כך למשל בשנת 1992 הצהיר גפן שלא שירת בצבא וקרא למעריציו לא להתגייס. בשנת 1994 פורסמה בחדשות כתבה שממנה עלה כאילו חלה עליה במקרי התאבדויות של בני הנוער בהשראת שיריו של גפן, אם כי גפן טען בתגובה שהוא נגד אלימות בכלל והתאבדויות בפרט. ב-1995, באלבומו הרביעי, עורר סערה חדשה כאשר רמז כי ראש הממשלה באותה תקופה, יצחק רבין, "הולך שיכור". בתגובה הופיע גפן בתוכנית טלוויזיה יחד עם רבין והביע את תמיכתו בו. גפן היה גם אחד האמנים שהופיעו בכיכר מלכי ישראל בערב בו נרצח יצחק רבין. במקור תכנן לשיר את "מיליארד טועים" אולם רגע לפני ההופעה בחר לבצע את "לבכות לך" – שיר שהוקדש במקור לחברו של גפן אולם בעקבות רצח רבין הפך מזוהה מאוד עם מפלגת העבודה והשמאל.

בשנים הבאות המשיך גפן לכתוב, ליצור ולהופיע. בשנת 2004 חבר למוזיקאי הרוק סטיבן וילסון, השניים החלו להופיע בעולם תחת השם "בלאקפילד" וגפן הוציא אלבום בינלאומי ראשון. בשנת 2012 הצטרף לתכנית המציאות "דה ווייס" כמנטור והשתתף בה במשך ארבע עונות; וב-2018 השתתף בתכנית גילוי הכישרונות המוזיקליים המצליחה "אביב או אייל" לצד אייל גולן ומירי מסיקה.

11 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page