top of page

אורי גלר

אורי גלר נולד בשנת 1946 בתל אביב. כשהיה בן 11 עבר עם משפחתו להתגורר בקפריסין, שם סיים את לימודיו, ולאחר מכן חזר בגיל 18 לישראל כדי להתגייס לצה"ל. הוא שירת בחטיבת הצנחנים, נפצע מלחמת ששת הימים, ולאחר שחרורו החל לבצע מופעי קסמים במועדונים בתל אביב. הפרסום הרב בתקשורת המקומית, יחד עם חשיפה של כמה מסודותיו המקצועיים בעיתונות, הובילו אותו לנסות את מזלו בארה"ב ובאירופה.

אורי גלר WIKIPEDIA


קסמים או כוחות על טבעיים?

בשנות השבעים החל גלר להתפרסם ברחבי העולם בזכות הופעות רבות בטלוויזיה, בהן הפגין יכולות על טבעיות לכאורה כמו טלקינזיס וטלפתיה. בין היתר נהג לכופף כפיות מבלי להפעיל עליהן כוח פיזי, לעצור שעונים או להאיץ את פעולתם מבלי לגעת בהם ולתאר במדויק איורים שצוירו מבלי שראה אותם קודם לכן. את כל אלה ועוד קסמים רבים אחרים טען כי הוא מבצע על ידי כוח הרצון והמחשבה שלו בלבד, וטען כי הוא איננו סתם קוסם אלא יש לו כוחות על טבעיים של ממש אשר ניתנו לו על ידי יצורים מן החלל החיצון.

טענתו של גלר בדבר כוחות על טבעיים נבחנה מספר רב של פעמים; אחת הידועות שבהן היא בתכנית הטלוויזיה של ג'וני קרסון, ששודרה בשידור חי והכינה מבחן לכוחותיו של גלר ללא ידיעתו. גלר כשל במשימות השונות לכופף חפצים שהוכנו עבורו מבעוד מועד, ולאחר מכן טען כי האווירה המלחיצה באולפן השפיעה על כוחותיו. מאידך, בשנת 2017 פרסם ארגון הביון האמריקאי CIA מסמכים רשמיים לפיהם ממש באותה שנה בה כשל מול ג'וני קרסון, עבר גלר מבחנים מדעיים מטעם הארגון לבחינת כוחותיו העל טבעיים ונמצא כי יכולותיו "מוכחות באופן חד משמעי".

במהלך השנים נותרו כוחותיו של אורי גלר מקור לעניין רב בעולם. פרסומים שונים אודות היותו אדם רגיל ולא בעל כוחות על טבעיים נענו לעיתים בתביעות דיבה ולשון הרע מצידו של גלר, בחלקן ניצח ובחלקן הפסיד. הוא עצמו המשיך להופיע בטלוויזיה במופעים שזכו לתגובות חיוביות, ופעמים רבות הזמין את הצופים לדווח על תופעות משונות המתרחשות בביתם במהלך שידור המופע. צופים רבים אכן נהגו לדווח כי חפצים בביתם התעקמו במהלך שידור המופע, כפיות התכופפו מעצמן, שעונים נעצרו וכדומה. בנוסף הצליח גלר לאתר מחצבים כגון נפט ומתכות עבור חברות מסחריות שונות, תוך שימוש אך ורק בכוחותיו המיוחדים, לכאורה.

בשנת 2006 עלתה בישראל תכנית בידור בה הופיעו קוסמים ואמני אשליות שונים במטרה להפוך ל"יורש" של אורי גלר. התכנית, בה זכה ליאור סושרד, הייתה הצלחה טלוויזיונית וזכתה לגרסאות נוספות במדינות שונות בעולם, לרבות ארה"ב, גרמניה, הולנד והונגריה. בשנים שלאחר מכן הופקו מספר סרטים תיעודיים על גלר וכוחותיו, ובסופו של דבר פסק גלר מלהכריז כי כוחותיו על טבעיים, אם כי גם לא טען אחרת.

אורי גלר היום


לאחר שנים רבות בהן התגורר בחו"ל, חזר אורי גלר לישראל והיום הוא מתגורר ביפו. בשלהי 2019 מתוכנן להיפתח ביפו מוזיאון אורי גלר ובו יוצגו פריטי אמנות וארכיאולוגיה מגוונים. גם מכונית מפורסמת שעליה 3000 כפיות שכופפו על ידו צפויה להיכלל בתצוגה. מלבד הצטרפותו לחבר השופטים בעונה השניה של התכנית "גוט טאלנט ישראל", גלר ממעט להופיע בשנים האחרונות; בין היתר בגלל הביקורות שמעוררות הופעותיו וחילוקי הדעות בנוגע לשאלת קיומם של כוחותיו. כיום הוא עוסק באמנות, מצייר, יוצר בקרמיקה ועוד. בין אם יש לו כוחות על טבעיים או שהוא פשוט קוסם מוכשר במיוחד, אין ספק שהוא הצליח לבדר אינספור אנשים בעולם.


צפייה 10 תגובות

Comments


bottom of page