top of page

יעקב נאמן

מי היה יעקב נאמן

יעקב נאמן היה עורך דין ופרופסור למשפטים, אשר כיהן כשר האוצר ושר המשפטים בממשלות ישראל ובשורה של תפקידים ציבוריים נוספים.

ראשית דרכו

יעקב ישראל נאמן נולד בשנת 1939 בתל אביב. הוא התחנך במספר מוסדות חינוך דתיים, בהם ישיבת היישוב החדש, תיכון ישיבה יוניברסיטי ומדרשיית נעם. לאחר סיום לימודיו התגייס לצה"ל, שירת בחטיבת גולני ולאחר שנפצע עבר לגנד"ע.

לאחר שהשתחרר מצה"ל בדרגת סגן נרשם לאוניברסיטה העברית והחל בלימודי משפטים לתואר ראשון, אותם סיים בהצטיינות. את התואר השני עשה באוניברסיטת ניו יורק, השלים את התמחותו כעורך דין בישראל, ובהמשך חזר אל אוניברסיטת ניו יורק וקיבל את התואר דוקטור למשפטים.

השתלבותו בעולם המשפט הישראלי

בתחילת דרכו שימש יעקב נאמן בתפקידי הוראה מגוונים במוסדות אקדמיים בישראל ובלוס אנג'לס. את התמחויותיו עשה במשרדיהם של השופטת מרים בן פורת ועו"ד י.גורניצקי ושות'. בשנות ה-70 יצא לדרך עצמאית, ובשנת 1972 היה ממייסדי המשרד הרצוג פוקס נאמן, ובשנים שלאחר מכן כיהן כשותף בכיר בתקופות שבהן לא עסק בפעילות ציבורית אחרת. במקביל, היה נאמן אחד מן הדירקטורים של בנק טפחות למשכנתאות. בשנים 1979 עד 1981 מונה נאמן לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר תחת שר האוצר דאז, יגאל הורביץ.

בשנת 1996 מונה יעקב נאמן לתפקיד שר המשפטים בממשלתו הראשונה של בנימין נתניהו, אולם התפטר מתפקידו לאחר חודשיים בלבד בגלל חקירת משטרה שנפתחה נגדו בחשד להצהרות כוזבות ועדויות שקר שנתן בבתי משפט בנושאים שונים. עם זאת, מספר חודשים לאחר מכן זוכה נאמן לאחר שבית המשפט קבע כי פעל בתום לב.

יעקב נאמן נואם (תמונה: ynet)


משהוכח ניקיון כפיו, חזר נאמן בשנת 1997 אל ממשלת ישראל כשהפעם הוא נושא בתפקיד שר האוצר, הפך לאחד מן השרים הדומיננטיים ביותר בממשלה ויד ימינו של רוה"מ נתניהו. בשנת 1998, לאחר שהכין הצעת תקציב בעייתית לאותה שנה והואשם על ידי שרים אחרים בהיותו לא אמין וחסר רגישות לצרכיהן של השכבות החלשות בחברה, התפטר נאמן מתפקידו וחזר לעסוק בעריכת דין.

בשנת 2009, כאשר נתניהו נבחר לראשות הממשלה בפעם השניה, חזר נאמן אל הפוליטיקה כחבר בצוות המו"מ הקואליציוני של מפלגת הליכוד, ובהמשך מונה פעם נוספת לתפקיד שר המשפטים. במהלך כהונתו זו קידם תכנית שמטרה הייתה לפצל את תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה, מתוך ההנחה כי הנושא בתפקיד זה אינו יכול הן לייעץ לה והן להגיש כתבי אישום כנגד חבריה, ובנוסף אין באפשרותו לטפל ברמת הפשיעה בישראל. בתגובה ספג נאמן ביקורת ציבורית חריפה, אולם המלצתו על מינוי יהודה ויינשטיין כיועץ המשפטי החדש אושרה על ידי הממשלה.

בשנת 2013, כאשר הושבעה הממשלה ה-33, הודיע יעקב נאמן על פרישתו מן הפוליטיקה. הוא נפטר ביום הראשון של שנת 2017 ממחלה קשה, והותיר אחריו אישה ושישה ילדים.

"יעקב נאמן הוא אדם אוהב עשייה"

על אף דעותיו המוצקות שלעיתים עוררו עליו את חמתם של עמיתיו השרים או ביקורת בתקשורת, רבים מסכימים כי יעקב נאמן היה אדם שתמיד שאף לפעול לטובת מדינת ישראל. למרות שזכה להצלחה במגזר הפרטי, הוא בחר לחזור שוב ושוב אל המגזר הציבורי כדי לתרום מכישוריו למדינה.

נאמן נחשב לאדם רחב לב ואופקים, שתמך בחיבורים בין קבוצות שונות בחברה הישראלית, שהשכיל להתגבר על פערים אידיאולוגיים על מנת לשתף פעולה גם עם המרים שביריביו ובכך לסייע לאוכלוסיות הזקוקות לעזרה. הוא טען על עצמו שהוא אוהב את העשייה, ואכן הצליח לשלב פרקטיקה עם אקדמיה כאשר בכל תחום בו עסק הפך לסמל ומופת לחתירה למצוינות.

צפייה 10 תגובות

Comments


bottom of page