top of page

יצחק תשובה

יצחק תשובה – האיש ופועלו

קרדיט תמונה: ויקיפדיה


איש העסקים, יצחק תשובה, שהונו הוערך ביוני 2014 בכ-3.4 מיליארד דולרים ובשנת 2010 דורג במקום ה- 23 של רשימת 100 העשירים בישראל, החל את דרכו במעברה קטנה בנתניה, כאשר בגיל 12 יצא לעבודתו הראשונה כדי לעזור לפרנסת המשפחה. תשובה כיום הוא בעל השליטה בחברת האחזקות של 'קבוצת דלק' וכן בקבוצת ההשקעות 'אלעד'.

תחילת הדרך

יצחק תשובה (שרון) נולד ב-7 ביולי 1948 בטריפולי שבלוב. הוריו, ג'וליה ורחמים, עלו ארצה עוד כשהיה תינוק, והתגוררו במעברה בנתניה. יצחק תשובה גילה מחויבות למשפחתו מגיל צעיר. בגיל 12 במקביל ללימודיו יצא לעבוד, וכך סייע בפרנסת הבית. בצבא שירת בחיל ההנדסה, שם נחשף לראשונה לענף הבנייה. אופי תפקידו הצבאי הוביל באופן ישיר לעיסוקו מיד לאחר שחרורו, אז התמנה לתפקיד אחראי לביצוע פרויקטים של בינוי בבסיסי צה"ל במחלקת הבינוי וההנדסה של משרד הביטחון. יצחק תשובה מתגורר בנתניה, נשוי לחיה ואב לחמישה ילדים.

קרירה בענף הבינוי

בתחילת שנות ה-70 עזב יצחק תשובה את משרד הביטחון ופתח חברה קבלנית בנתניה. בשנות ה-80 התפתחו עסקי הבנייה לכל רחבי הארץ, כאשר בשנת 1988 לקח חלק בפרויקטים של בנייה במנהטן ובניו ג'רזי. באותה תקופה שנמשכה כשנתיים, התגורר עם משפחתו בארה"ב. בשנת 1990 חזר ארצה והשתלב שוב בתחום הבנייה.

לצד ענף הבנייה התרחבות לתחומים נוספים

יצחק תשובה אינו קופא על שמריו. בשנת 1991 הקים חברה נוספת, חברת דלק 'שוהם'. שנה לאחר מכן הקים את חברת 'אלעד אחזקות' שמתמקדת ומתמחה בענף הנדל"ן באמריקה ובקנדה. במסגרת פעילותה ביצעה החברה הנפקות ציבוריות בהיקף של מאות מיליוני שקלים. החברה רכשה נכסים למסחר ולמגורים בארה"ב, ובכלל זה רכשה החברה את מלון פלאזה בניו יורק בסכום של 675 מיליון דולרים. לאחר כשמונה שנים נמכר הנכס ברווח מניב כולל שנאמד בכמיליארד דולרים. בקנדה רכשה 'אלעד אחזקות' נכסים בשווי כולל של קרוב ל-700 מיליון דולרים.

יצחק תשובה זכה בשנת 1998 בשליטה על קבוצת 'דלק', שהייתה בבעלות משפחת רקאנטי. להישג זכה גם בעזרת שותפיו, אליעזר פישמן ותד אריסון. חברת 'דלק' עברה שינוי משמעותי הן מבחינת היקף הכנסותיה והם מבחינת תחום העיסוק. בשנת 2014 הוגדרה החברה כאחת מהגדולות בשוק ההון הישראלי, והוערכה בשווי של כ-16 מיליארד שקלים. ההצלחה הכספית נבעה גם בשל הרחבת תחומי המסחר של הקבוצה – מחברה שעסקה בענף הדלק בלבד לקבוצה שעוסקת בתחומים שונים: גז טבעי, ביטוח, ביו-כימיה, כלי רכב משוריינים ותקשורת.

קידוחי הגז של חברת דלק

בשיתוף פעולה של חברת דלק עם החברה האמריקאית נובל אנרג'י נחשפו עתודות גדולות של גז טבעי בקידוחי 'תמר 1' ובקידוחי 'דליות' מול חופי ישראל. גילוי זה היה במקביל לגילויי גז נוספים בקידוחי 'ליוויתן', 'תנין', 'דולפין' ועוד. היקף קידוחיי חברת דלק ונובל אנרג'י מוערכים בכ-270 מיליארד מטרים מעוקבים.

פעילות פוליטית וציבורית

יצחק תשובה תומך בפרויקטים רבים בתחום החינוך וההשכלה. במסגרת פעילותו הקים קרנות שנועדו לסייע לסטודנטים מעוטי יכולת בעזרת מלגות. כמו כן, הקים תשובה את 'קרן דלק תרומות' שעשייתה מכוונת לפרויקטים בתחום המדע, התרבות, המסורת היהודית והרפואה. תשובה מושיט יד למיזמים כלכליים ולשיתופי פעולה של ישראל עם המדינות השכנות, במטרה לקדם את תהליך השלום. בשנת 2008 יזם יצחק תשובה את פרויקט 'תעלת הימים – תעלת השלום', שאותו הציג במסגרת ועדת הנשיאים בירושלים. פרויקט זה מציע הקמת תעלה בין הים האדום לבין ים המלח, והיא תשמש כמקור להתפלת מים, כאזור למתקני חשמל, לחקלאות, תיירות, אזור סחר חופשי והתיישבות משני צידי הגבול. תוכניתו של יצחק תשובה זכתה לאהדה רבה בקרב מנהגי העולם ואנשי מפתח שונים. בשנת 2013 הכריז הבנק העולמי כי יתמוך בפיתוח הפרויקט.

0 צפיות0 תגובות

Comentarios


bottom of page