top of page

מוטל'ה שפיגלר

מוטל'ה (מרדכי) שפיגלר הוא אחד מגדולי כדורגלני העבר של ישראל, היחיד שכבש שער במונדיאל במדי נבחרת ישראל ומלך השערים של הנבחרת.


תחילת הדרך

מרדכי נולד ב-1944 בברית המועצות, היום רוסיה, לאב סנדלר ואם תופרת. כשהיה בגיל 4 וחצי עלה עם משפחתו לישראל, והוא גדל והתחנך בנתניה. כבר בילדותו נמשך למשחק הכדורגל, והצטרף לקבוצה הבוגרת 'מכבי נתניה' בשנת 1960 כשהיה בן 16. מאמנו דאז היה יצחק שניאור, לימים מאמן נבחרת ישראל בכדורגל. במחזור השביעי של העונה, במשחק מול טבריה, כבש שפיגלר שער בכורה, בסך הכל חמישה שערים בעונה כולה.

את העונה שלאחר מכן, 1961/1962, קבוצתו סיימה במקום האחרון וירדה ליגה כששפיגלר עצמו כבש שישה שערים בכל העונה. יחד עם זאת, באחד מן המשחקים הבודדים שהסתיימו בניצחון למכבי נתניה, שפיגלר הכניע שלוש פעמים את השוער יעקב חודורוב והבקיע שלושער. כבר אז כשרונו החל למשוך תשומת לב, כשדרכו בעולם הכדורגל הישראלי רק החלה: בעונה הבאה הוא שיחק במדי מכבי נתניה בליגת המשנה, כבש שלושה ואף ארבעה שערים בחלק מן המשחקים, ואת עונת 1962/1963 סיים עם 21 שערים כשקבוצתו מדורגת רביעית בטבלה.

בשנים הבאות נודעה מכבי נתניה בהתקפותיה החזקות על יריבותיה, כאשר שפיגלר בעמדת החלוץ. הוא סייע למכבי נתניה לשבור שיאי מועדון (כגון שיא ההבקעות למשחק יחיד, במשחק בו כבש ארבעה שערים וסייע לניצחון 12-2 על קבוצת הפועל גבעת חיים), הקבוצה עלתה בחזרה לליגה הבכירה ושפיגלר עצמו קטף את תואר 'מלך השערים' של הליגה במשך שלוש שנים רצופות. בעונת 1970/1971, הודות למוטל'ה שפיגלר, זכתה מכבי נתניה באליפות הראשונה בתולדותיה.

כדורגל עולמי

הצלחתו של שפיגלר במכבי נתניה זיכתה אותו בזימון לנבחרת ישראל, ובשנת 1963 ערך הופעת בכורה במדי הנבחרת במשחק מול דרום ויטנאם. במשחקו השני בנבחרת, מול הונג קונג, הבקיע שער בכורה ומאז המשיך לשחק ולכבוש במשחקים רבים נוספים. בשנת 1964 זכתה הנבחרת עם שפיגלר בשורותיה בגביע אסיה.

מוטל'ה שפיגלר אחראי על שניים מן השערים היפים והמפורסמים בכדורגל הישראלי. בשנת 1969 כבש שער יתרון מול נבחרת אוסטרליה במשחק שקבע עלייה היסטורית של ישראל למונדיאל; ובשנת 1970, במונדיאל עצמו, כבש את השער היחיד עד כה של נבחרת ישראל במונדיאל במשחק מול שבדיה.

בשנות ה-70 שיחק שפיגלר בכמה קבוצות בחו"ל, ביניהן פריז, פריז סן ז'רמן וניו יורק קוסמוס (לצד אגדת הכדורגל פלה). בשנת 1978 חזר לשחק בנתניה, איתה זכה בדאבל, ולבסוף פרש ממשחק פעיל, מלבד עונה אחת, 1981/1982, בה שימש כמאמן ושחקן בקבוצת בית"ר תל אביב.

לאחר תליית הנעליים

מוטל'ה שפיגלר היה מגדולי הכדורגלנים של ישראל, מלך השערים ומלך הבישולים, עם שערים שנכנסו לדפי ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי – אבל כמאמן הוא הצליח קצת פחות. הוא אימן מספר קבוצות ישראליות בשנות ה-80, אבל לא הצליח לשחזר את הצלחתו על הדשא מלבד עונה אחת בה אימן את מכבי נתניה – איתה גם זכה באליפות וטבע את המשפט: "זו הקבוצה הכי טוב בארץ ויש עוד 15 קבוצות".

שפיגלר המשיך לקבל כבוד ותארים גם לאחר שתלה את הנעליים. הוא נמנה על מדליקי המשואות ביום העצמאות תשס"ד, מונה לנשיא הכבוד של מכבי נתניה, ובשנת היובל למדינה הוענק לו התואר 'כדורגלן היובל'. כיום הוא מרצה בכל רחבי הארץ, בעיקר ליחידות צבאיות וחברות הייטק, על ניסיון החיים שלו, על תפקידו של היחיד בקבוצה, על התמודדות עם משברים וכשלונות ועל מיצוי כשרונות.

"הגול הכי חשוב בחיי?", הוא צוחק. "דווקא לא הגול במונדיאל, למרות שעליו מדברים הכי הרבה. גול חיי היה בטבריה, במשחק הבכורה שלי בבוגרים. זה היה בנגיחה, ובכלל לא הייתי נגחן מי יודע מה. בשבילי זה היה גול של גמר גביע עולם".

27 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page