top of page

מיה דגן

מיה דגן היא קומיקאית ושחקנית ישראלית, זוכה בפרס אופיר ופעמיים זוכת פרס התיאטרון הישראלי.

מתוך חשבון האינסטגרם של מיה דגן


פרטים ביוגרפיים

מיה דגן נולדה בשנת 1975 בבני ברק ולמדה בבית הספר לאמנויות הבמה בית צבי. את שירותה הצבאי עשתה בלהקת הנח"ל ובהמשך בתיאטרון צה"ל. דגן הייתה נשואה בעבר לשחקן והקומיקאי יוסי מרשק, וכיום נמצאת בזוגיות עם ערן פפר והשניים הורים לבת בשם אמליה, שעל אף גילה הצעיר כבר זכתה לככב במספר קמפיינים פרסומיים לצד אמה.

תחילת הקריירה

כבר כשלמדה בבית צבי החלה דגן להשתתף בהצגות תיאטרון, תחילה במסגרת לימודיה ובהמשך בתיאטרון הספרייה. בין היתר שיחקה בהצגות כמו "אחים בדם", "קיץ אחרון", "יוסף וכתונת הפסים" ועוד. במקביל החלה להשתתף בשנת 2000 בתכנית המערכונים הטלוויזיונית "דומינו" לצד שורה של קומיקאים אחרים. לאחר שסיימה את לימודיה בבית צבי הצטרפה אל תיאטרון בית ליסין, במסגרתו השתתפה בהצגות כמו "עשו עליך פעם סרט?", "טוב", "פיאף" וההצגה "מכתב לנועה", ועל משחקה קיבלה את פרס התיאטרון הישראלי ותואר השחקנית המבטיחה לשנת 2001.

במקביל לתפקידיה בתיאטרון החלה דגן לכתוב מופע סטנד אפ יחד עם חברתה הטובה מתקופת הלימודים בבית צבי, עדי אשכנזי. דגן חזרה לטלוויזיה בשנת 2004 כשחקנית בשתי העונות הראשונות של הדרמה המוזיקלית "השיר שלנו", ולאחר מכן קיבלה תפקיד ראשי במחזמר "שיקגו" ונבחרה להנחות את טקס פרסי התיאטרון הישראלי.

בשנים שלאחר מכן השתתפה מיה דגן בשורה של פרוייקטים נוספים בתיאטרון ובטלוויזיה: בסדרות "אמא'לה", "גומרות הולכות", "האקס המיתולוגי" וכפאנליסטית בשתי העונות הראשונות של תוכנית הבידור "מועדון לילה"; וכן במחזמרים "ברנשים וחתיכות", "מייק", "חתולה על גג פח לוהט", "אילוף הסוררת", "מצחיקונת", "שורת המקהלה" ועוד.

בשנת 2010 זכתה דגה בפרס השחקנית המצטיינת של הקרן לעידוד מצוינות בתיאטרון בית ליסין. בשנת 2016, לאחר שעזבה את בית ליסין כדי להצטרף לתיאטרון הקאמרי, זכתה פעם נוספת בפרס התיאטרון הישראלי בקטגוריית השחקנית בתפקיד ראשי במחזמר על הופעתה במחזמר "מצחיקונת".

במקביל להופעותיה בתיאטרון ובטלוויזיה החלה דגן להופיע גם בסרטי קולנוע. תחילת דרכה הייתה בקולה בלבד, כאשר דיבבה דמויות בסרטים כמו "מכוניות" וסדרת סרטי "הארי פוטר"; ובהמשך לוהקה לסרט "אבידות ומציאות" שהמשיך כסדרת טלוויזיה. לאחר שהשתתפה בתוכניות כמו "שבוע סוף!", "הספסל האחורי", "האלופה" ו"מתלהבת", גילמה דגן ניצולת שואה בסרט "פעם הייתי" בבימויו של אבי נשר וזכתה בפרס אופיר בקטגוריית השחקנית הראשית הטובה ביותר בשנת 2010.

בשנים הבאות המשיכה דגן לשחק בתוכניות ילדים כמו "החולמים" ו"מריו", במחזמר "אחים בדם" ובסדרה "אמא ואבא'ז" בהוט3. בשנת 2015 הצטרפה אל רדיו תל אביב והחלה להגיש את תוכנית הבוקר לצד דפנה לוסטיג עד שנת 2019. בנוסף שיחקה בסרטים "מעל הגבעה", "קאפו בירושלים" ו"סיפור אחר". בשנת 2018 הצטרפה לפאנל השופטים בעונה הראשונה של תוכנית גילוי הכישרונות הטלוויזיונית "גוט טאלנט ישראל", ובשנת 2019 שבה אל פאנל הבדרנים של "מועדון לילה" בעונתה השביעית, שיחקה בהצגה "הריון" בתיאטרון הקאמרי והחלה לעבוד על מופע משלה.

"למה רק ילדה אחת?"

ביוני 2019 יצאו מספר סלבריטאיות ישראליות נגד החטטנות של המראיינים בעניין המשפחה, הילדים והחיים הפרטיים שלהן בכלל. הראשונה להעלות פוסט בנושא תחת הכותרת "צאו לי מהרחם" הייתה העיתונאית לוסי אהריש, אולם מיה דגן העלתה זמן קצר לאחר מכן פוסט משלה בו הביעה מחאה על השאלה שלטענתה היא נשאלת כל הזמן: "למה רק ילדה אחת?". דגן כינתה את השאלה חטטנית, אובססיבית ופולשנית.

דווקא על הרקע הזה בחרה דגן זמן קצר לאחר מכן להשתתף במחזה "הריון" בתיאטרון הקאמרי בו היא משחקת אישה שבתחילה לא רוצה ילדים אך מפתחת אובססיה לכך. דגן סיפרה שבמהלך התחקיר בנושא טיפולי פוריות היא נחשפה ל"מסע עינויים שעוברות פה נשים שרוצות להיכנס להריון" וטוענת שזהו נושא רגיש ואישי שהעיסוק של אחרים בו מהווה חדירה מוגזמת לפרטיות.

14 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page