top of page

עו"ד יורם שפטל

הכירו את יורם שפטל

יורם שפטל הוא עו"ד ישראלי ושדרן רדיו, הידוע בכך שהיה מעורב בתיקים ידועים והגן על דמויות שנויות במחלוקת. כמו כן ידוע שפטל בדעותיו הימניות ובסגנונו הבוטה והפרובוקטיבי.

תחילת הדרך

יורם שפטל נולד והתחנך בתל אביב. בכיתה ה' נשר מן הלימודים בבית הספר היסודי נורדוי, אולם השלים אותם לאחר מכן בבית החינוך הסוציאליסטי על שם א.ד.גורדון שבעיר. לאחר מכן החל ללמוד בתיכון עירוני ד', נשר לאחר כיתה ט' אולם השלים את הבגרות שלו באופן עצמאי. בהמשך שירת בחיל התותחנים בצה"ל.

יורם שפטל בדיון (תמונה: ישראל היום)


לאחר שחרורו משירות חובה התגורר ועבד באנגליה, אולם חזר לישראל על מנת ללמוד בפקולטה למשפטים שבאוניברסיטה העברית בירושלים, ובשנת 1976 קיבל את רישיונו לעסוק בעריכת דין.

כיום עו"ד שפטל מתגורר בקיסריה, ממשיך לעסוק בעריכת דין ומשדר בתחנת הרדיו האיזורי 103FM. כמו כן הוא מופיע בטלוויזיה כפרשן בתכניות אקטואליה, ובשל התבטאויותיו הפרובוקטיביות זכה אף למספר חיקויים סאטיריים.

קריירה באולמות בתי המשפט

כבר בתחילת דרכו כעורך דין עלה שפטל לכותרות כאשר ייצג את המאפיונר היהודי מאיר לנסקי, אולם את הפרסום הרב ביותר עורר כאשר שימש כסנגור עבור ג'ון דמיאניוק אשר הואשם בכך שהוא "איוואן האיום", פושע מלחמה ממחנה ההשמדה הנאצי טרבלינקה. בתחילה נמצא דמיאניוק אשם על ידי בית המשפט המחוזי שבירושלים ונדון לגזר דין מוות, אולם שפטל ערער על ההחלטה ובשנת 1993 מצא בית המשפט העליון את דמיאניוק זכאי מחמת הספק.

בהמשך הקריירה שלו בתחום המשפט התבסס מעמדו של שפטל כעורך דין בעל שם בתחומי המשפט החוקתי והפלילי, והוא שימש כסניגור עבור עבריינים ישראליים בולטים, בהם יצחק ומאיר אברג'ל, גרגורי לרנר, חגי עמיר, עמירם בן אוליאל והנשיא לשעבר משה קצב. לאחרונה שוב עלה שפטל לכותרות כאשר לקח חלק בהליך המשפטי המורכב של מדינת ישראל נגד אלאור אזריה. כאשר אזריה נמצא אשם ונגזרו עליו 18 חודשי מאסר, היה שפטל אחד מן הסנגורים הבודדים שלא התפטרו, והוא הגיש בשם אזריה ערעור על גזר הדין.

בשנים האחרונות נוהג שפטל לייצג מתנחלים מיו"ש בעתירות בבג"צ ובבתי משפט רגילים, וזאת ללא תמורה כספית. בין היתר ייצג את התושבים שפונו מגוש קטיף, כאשר הגיע אל בית המשפט כשהוא עונד את צמיד הגומי הכתום המפורסם וסרט כתום קשור בחגורתו לאות הזדהות עם המאבק נגד הפינוי.

"הפשעים של השמאל כנגד העם היהודי"

יורם שפטל ימני, והוא לא מסתיר את רצונו להבטיח כי השמאל לעולם לא יאחוז יותר בהגה השלטון. הוא נוהג לבקר באופן חריף ובוטה את כל הצד השמאלי של המפה הפוליטית בישראל, כשהוא מכנה את אנשיו "סרסורי האויב הערבי", ו"חזירים אדומים". הערבים, לפי שפטל, הם "ג'יהאדו-פאשיסטים", אבו מאזן הוא "שרץ ניאו נאצי" וברק אובמה הוא "הצורר שחפץ בהשמדת ישראל". בנוסף הוא נוהג להביע עמדות שנויות במחלוקת כלפי נושאים כגון ה"סטייה המחליאה" שהיא הומוסקסואליות, "המחבלים התקשורתיים" שהם ערוצי התקשורת בישראל ועוד.

בשל התבטאויותיו הבוטות, אותן הוא משמיע מעל גלי האתר בתכניותיו ב"רדיו ללא הפסקה" ובערוצי תקשורת אחרים, הוגשו נגד שפטל מספר תלונות ותביעות, בין היתר על ידי מפקד גלי צה"ל, ירון דקל, לאחר שכינה את גל"צ "הבית של המחבלים"; על ידי חברי כנסת חרדים שדרשו לפטרו מתחנת הרדיו לאחר שכינה את הרב אהרון שטיינמן "יימח שמך וזכרך, אתה מבזה את התורה"; ואף על ידי מאזין שהגיש נגד שפטל תביעת לשון הרע לאחר שכונה על ידיו "רמאי פתולוגי, בריון לשוני, פנאט שמאלי קיצוני".

4 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page