top of page

עו"ד מיכאל ספרד

מיכאל ספרד הוא עורך דין המתמחה בתחום של זכויות האדם ובדיני מלחמה. למרות גילו הצעיר יחסית, לקח ספרד חלק בתיקים משמעותיים מאוד בישראל בתחומים אלה. בזכות פעילותו הענפה לטובת זכויות האדם קיבל בשנת 2012 את אות זכויות האדם על-שם אמיל גרינצוויג.

ראשית הדרך

מיכאל ספרד נולד בירושלים ב-21 באפריל 1972. סבו מצד אביו היה המשורר היידי דוד ספרד, וסבו מצד אמו היה הסוציולוג זיגמונט באומן; אביו, ליאון ספרד, הוא מתמטיקאי ידוע, ואמו אנה ספרד היא פרופסור בחוג לחינוך מתמטי בפקולטה לחינוך שבאוניברסיטת חיפה, כך שלכל הדעות הוא משתייך למשפחה מיוחסת מאוד. הוריו עלו ארצה מפולין בשלהי שנות ה-60, וזאת לאחר שכסטודנטים שלמדו בפולין מחו נגד המשטר הקומוניסטי ששלט שם.

מיכאל ספרד נולד 12 שנים אחר כך בירושלים. הוא למד בבית הספר התיכון רנה קסין, היה חבר בתנועת הנוער של מפלגת ר"צ ושירת בנח"ל כחובש קרבי. עם סיום שירותו הצבאי החל את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, ועשה את התמחותו אצל עורך הדין אביגדור פלדמן, עורך דין אשר התמחויותיו הן המשפט הפלילי וזכויות האדם. עם סיום ההתמחות עבד ספרד במשרדו של עו"ד פלדמן במשך חמש שנים, במהלכן גם נסע ללונדון לתקופה של שנה על מנת לעשות תואר שני במשפט בינלאומי של זכויות האדם.

מיכאל ספרד מעביר מצגת על הצורך להתערב בסוריה (תמונה: צילום מסך מYouTube)


את משרד עורכי הדין שלו פתח בתל אביב בשנת 2004, וכבר בתחילת דרכו כעורך דין עצמאי עסק בתיקים בעלי משקל רב במשפט הישראלי.

זכויות אדם קודמות

כל הפרקטיקה המשפטית של מיכאל ספרד קשורה בקשר הדוק לנושאים הקשורים באופן ישיר לזכויות האדם. במהלך שנות עבודתו ייצג וממשיך לייצג ארגונים לזכויות אדם, ישראלים, פלסטינים, קהילות ועדים ואנשים פרטיים, בנושאים הקשורים לפגיע בזכויות האדם הבסיסיות. התמחותו העיקרית של ספרד היא הגשת בג"צים ועד היום הגיש למעלה ממאה כאלה.

בין התיקים בהם טיפל ספרד

  1. האומץ לסרב – מחאתם של המילואימניקים שטענו כי יש להם את הזכות לסרב לשרת בשטחי יהודה, שומרון וחבל עזה מטעמי מצפון.

  2. יש גבול – מילאומניקים אשר דרשו לקבל את סירובם לשרת בלבנון.

  3. מכתב הטייסים – טייסי המילואים ואלה שכבר סיימו את שירותם אשר מחו נגד העובדה שמחייבים אותם לבצע, כדברם, "תקיפות בלתי מוסריות ובלתי חוקיות מהסוג שמבצע חיל האוויר בשטחים".

  4. מכתב המטכ"ליסטים – יוצאי סיירת מטכ"ל אשר הסכימו להמשיך להגן על ביטחונה של ישראל מול אויביה, אך לא יתנו יד לדיכוי הפלסטינים בשטחים ולשלילת זכויות האדם מהם.

מיכאל ספרד היה מעורב בהרבה מאוד תיקים חשובים רבים, שהשפיעו על עיצוב מדיניות ישראל, לרבות הדרישה לסכל את מינויו של דן חלוץ לסגן הרמטכ"ל, התיק הפרטי של דוד זונשיין שסירב לשרת בשטחים, תיקו של מרכוס קלינגברג אשר הורשע בריגול לטובת ברית המועצות, העתירה נגד פסילת הסרט "ג'נין ג'נין" של מוחמד בכרי, תיקים שונים נגד אופן הפעילות של צה"ל בשטחים ונגד מדיניות הסיכולים הממוקדים ועוד.

תיקים חשובים נוספים

בנוסף לתיקים הקשורים לזכויות האדם בהם לקח חלק, ספרד ייצג בתיקים חשובים אחרים, כמו למשל התביעה של "תנו לחיות לחיות" להפסיק את הניסויים בקופים המתבצעים במכון ויצמן למדע, התביעה שהגישו הורים לילדים מאומצים בחו"ל נגד "ידיעות אחרונות" בשל כתבה בה נכתב שילדים מאומצים מחו"ל גדלים להיות עבריינים וזונות, ייצוג של סטודנטית לביולוגיה באוניברסיטת חיפה שדרשה מהסגל לאפשר לה לא להשתתף בניסויים בבעלי חיים ועוד.

חייו האישיים

מיכאל ספרד נשוי לנירית בן-חורין, מעצבת אופנה. הוא היה כתב לענייני משפט במקומון הירושלמי "כל העיר", פרסם מאמרים בכתבי עת משפטיים וכתב שני ספרים: האחד – ביוגרפיה של מרקוס קלינגברג שראתה אור בשנת 2007, והשני – "חומה ומחדל: גדר ההפרדה – ביטחון או חמדנות", אותו כתב עם אלוף משנה במילואים שאול אריאלי.

5 צפיות0 תגובות

Comentários


bottom of page