top of page

עידן רייכל

עידן רייכל הוא אחד מעמדי התווך של המוזיקה הישראלית, בזכות שיתוף הפעולה המוזיקלי עם זמרים בני העדה האתיופית, אשר הוליד שני אלבומים מיוחדים במינם במקצב ובמקסם של מוזיקת עולם.

כך הכול התחיל

עידן רייכל נולד ב-12 בספטמבר 1977 בכפר סבא, וכבר בגיל 9 החל ללכת לחוג אקורדיון. למרות שזה היה נחשב קצת מוזר, המוזיקה שהוא אהב ביותר כילד היתה מוזיקה צוענית, כמו גם מקצב הטנגו. כנער למד לנגן על קלידים והתחיל לנגן מוזיקת ג'אז. גם בצבא המשיך עם המוזיקה-אהובתו ושירת בלהקת רוק צבאית, אשר ביצעה קאברים ללהיטי פופ בעברית ובאנגלית.

לאחר שחרורו מהצבא עבד עידן רייכל כיועץ בפנימייה לעולים חדשים, שרובם היו ממוצא אתיופי. בתקופה זו הכיר את המוזיקה האתיופית העממית, ואפשר היה למצוא אותו מבלה בפאבים ובמועדונים תל אביביים של בני העדה.

תחילת הקריירה – נגן בזכות ולא בחסד

עידן רייכל ידע שכדי להגיע למעלה הוא צריך להתחיל בנקודה כלשהי שתקרב אותו לעולם הבמה המוזיקלי, והוא החל לנגן בפסנתר ובאקורדיון בהקלטות של אלבומים של זמרים ישראליים מוכרים, ביניהם ערן צור, עברי לידר וריקי גל.

אבל, עידן רייכל לא רצה לעצור כאן, ולכן החליט להקליט בעצמו אלבום שלם, אותו יוכל להציג בפני חברות תקליטים כאלבום שמעיד על יכולותיו המוזיקליות הייחודיות. האלבום הוקלט בבית הוריו של רייכל, וכלל שירים שאת רובם כתב והלחין הוא עצמו ואשר בוצעו על ידי כ-30 זמרים, רובם בני העדה האתיופית. נציגי חברת התקליטים "הליקון" אשר שמעו את האלבום אהבו מאוד את הביצועים, והחליטו להוציא לאור את האלבום – מבלי לשנות בו ולו תו אחד.

הפרויקט של עידן רייכל

ההחלטה של חברת הליקון קרמה עור וגידים בשנת 2002, אז יצא לאור האלבום שנדמה שאין אדם בארץ שלא מכיר: הפרויקט של עידן רייכל. האלבום זכה להצלחה מסחררת והוכתר כאלבום הנמכר ביותר בישראל בשנת 2003. הרכב הזמרים זכה באותה שנה בתואר "הרכב השנה" במצעדי הפזמונים השנתיים של גלגל"צ ושל רשת ג' כאחד, והשיר "אם תלך" זכה בתואר "שיר השנה". עד היום נמכר האלבום בלמעלה מ-150,000 עותקים.

האלבום השני של ההרכב, "ממעמקים", יצא בינואר 2005. כמו באלבום הראשון, גם את רוב השירים שבאלבום זה כתב והלחין עידן רייכל בעצמו, והוא הגיע למעמד של אלבום זהב בתוך יומיים בלבד.

אלבום אוסף מיוחד הכולל את השירים המובחרים משני האלבומים יצא בארה"ב ובאירופה תחת הלייבל CUMBANCHA, וזכה גם הוא להצלחה.

בנובמבר 2008 יצא האלבום השלישי של ההרכב – "בין קירות ביתי", אשר הפיק עידן רייכל עצמו ביחד עם גלעד שמואלי, ששימש גם כמתופף של ההרכב. האלבום נמכר בלמעלה מ-100,000 עותקים והופץ גם הוא באירופה ובארה"ב.

האלבום הרביעי של הפרויקט – "הביתה, הלוך חזור" יצא ביולי 2011. מדובר באלבום מיוחד הכולל שלושה תקליטורים ובהם שירים חדשים, שירים שהוקלטו בהופעות ושירים ישנים שלא נכללו באלבומים הקודמים.

במרץ 2013 יצא "רבע לשש" – האלבום החמישי של הפרויקט, אשר נמכר בלמעלה מ-80,000 עותקים בטרם חלפו ארבעה חודשים מיציאתו. השיר "בלילה" שנכלל באלבום זכה בתואר "שיר השנה במצעד השנתי של גלגל"צ, והשיר "עכשיו קרוב" דורג במקום השני באותו מצעד ממש. בנובמבר 2013 זכה אלבום זה לגרסה אינסטרומנטלית שיצא לאור רק להורדה באייטיונס.

לאורך השנים הלחין עידן רייכל שירים לזמרים אחרים, ביניהם מאיה בוסקילה, דין דין אביב, ריטה, שירי מימון ועוד, והשתתף בפרויקטים מוזיקליים נוספים. בדצמבר 2010 הופיע רייכל בטקס הענקת פרס נובל לשלום שהתקיים באוסלו, לצד אינדיה ארי, זמרת נשמה בעלת שם עולמי; בנוסף לכל אלה, הספיק עידן רייכל להוציא שני סינגלים משותפים עם אביב גפן, להוציא אלבום משותף עם הגיטריסט המאלי ויו פארקה טורה ולהופיע בפסטיבל האופרה שהתקיים ביוני 2012 על הר המצדה.

וזה עוד לא הכול…

כאשר נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ביקר בישראל בשנת 2013, היה זה עידן רייכל שנבחר להופיע בפניו במהלך הארוחה הנשיאותית שהתקיימה במשכנו של הנשיא; ב-4 ביולי 2013 הופיע מול עשרות אלפי אנשים ביחד עם הזמרת המפורסמת אלישיה קיז, שבחרה דווקא בו להופיע איתה בהיכל נוקיה ושרה איתו ביחד את שירו "ממעמקים". בנובמבר 2014 חבר רייכל שוב לויו פארקה טורה, והם הוציאו אלבום נוסף שהוליד מסע מדהים של 14 הופעות ברחבי ארה"ב, אשר זכו לתשואות ולתשבחות הן של הקהל והן של התקשורת.

למרות הצלחתו המסחררת גם בחו"ל, עידן רייכל חושב ש"ישראל היא אחד ממשאבי ומאגרי התרבות הגדולים בעולם", והוא גאה להיות יוצר ישראלי שמחבר בין תרבויות. בנובמבר 2013 נולדה לעידן רייכל ולבת זוגו דמאריס דויבל בת – פיליפה הלנה דמאריס, והיום הוא משלב בין שלושה חלומות גדולים שהתגשמו: מוזיקה, זוגיות ואבהות.

0 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page