top of page

פרופ' אמנון שעשוע

הכירו את פרופ' אמנון שעשוע

אמנון שעשוע הוא איש עסקים ויזם, העומד בראש חברת מובילאיי הישראלית אשר ביצעה את האקזיט הגדול ביותר בתולדות המדינה כאשר נמכרה לחברת אינטל העולמית בסכום של 15 מיליארד דולרים. שעשוע הוא גם פרופ' למדעי המחשב ואחד מן האנשים העשירים ביותר בישראל.

תחילת הדרך

אמנון שעשוע נולד בשנת 1960, גדל והתחנך בעיר גבעתיים וכיום מתגורר במבשרת ציון. הוא מחזיק בשני תארים במתימטיקה ומדעי המחשב, האחד מאוניברסיטת ת"א והשני ממכון ויצמן, ובתואר דוקטור מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) שבארה"ב, בזכות מחקר שערך במעבדה לאינטליגנציה מלאכותית. גם את הפוסט דוקטורט עשה שעשוע ב-MIT, הפעם במרכז הלמידה הביולוגית והחישובית. אז נזרעו בשעשוע זרעי ההתעניינות בתחום של ראייה ממוחשבת ובלמידה חישובית, שלימים ייעשה בהם שימוש בחברות הסטארטאפ שיקים.

בשנת 1995 הצטרף לסגל האקדמי של הטכניון כמרצה בכיר במחלקת מדעי המחשב, ובהמשך עבר לאוניברסיטה העברית. בשנת 1999 קיבל את התואר פרופסור חבר, ולאחר מספר שנים הפך פרופסור מן המניין (2003) ועמד בראש הפקולטה למדעי המחשב באוניברסיטה העברית.

מהפכה בתחום הראייה הממוחשבת

פרופ' שעשוע הקים מספר חברות סטארטאפ בהן עשה שימוש באפיקים שונים של ראייה ממוחשבת. "כיום התפקיד של מצלמה הוא לתעד", הוא אומר, "אבל לא ירחק היום בו לכולנו תהיה מצלמה, עלינו כמו משקפיים או לידנו כמו ברכב, שתפקידה להבין את העולם סביבנו ולתת לנו ערך."

פרופסור אמנון שעשוע יושב במשרדו (תמונה: ויקיפדיה)


קוגניטנס (CogniTens)

פרופ' אמנון שעשוע זכה לפרסום רב כאשר נודע לתקשורת אודות האקזיט המרשים של חברת מובילאיי שהקים בשנת 1999, אולם זו לא החברה הראשונה ולא האחרונה שהוא הקים. למובילאיי קדמה חברת הסטארטאפ קוגניטנס (CogniTens) שהקים בשנת 1995, אשר עסקה בפיתוח וייצור מערכות לראייה ומדידה בתלת מימד, שבין היתר מסוגלות להפוך תמונה דו מימדית לאובייקט תלת מימדי ברמת דיוק גבוהה. בשנת 2007 נמכרה קוגניטנס לחברת טכנולוגיה שוודית.

מובילאיי (MobilEye)

בשנת 1999 היה שעשוע אחד ממקימי הסטארטאפ מובילאיי (MobilEye). חברה זו יישמה טכנולוגיה דומה לזו של קוגניטנס בתחום הרכבים, והצליחה לפתח אלגוריתמים שמסוגלים לזהות סטייה של רכב נוסע מנתיבו ואף למדוד את המרחק מרכבים אחרים ואת מהירותם. בשנת 2000 זכתה מובילאיי, יחד עם חברת מוטורולה העולמית, במרכז של ענקית המכוניות האמריקאית ג'נרל מוטורס, ובתוך חודשיים בלבד כבר הצליח שעשוע לספק מערכת פעילה של מובילאיי.

איך זה נגמר, היום כולם יודעים: מובילאיי הפכה למובילה עולמית בתחום של ראייה ממוחשבת, ניתוח נתוני מיקום ומיפוי למערכות סיוע לנהג. מחקרים הוכיחו כי רכב שבו מותקנת מערכת מובילאיי הוא בעל סיכויים נמוכים יותר להיות מעורב בתאונת דרכים, שכן היא מסוגלת לזהות סימני דרך על הכביש, תמרורים, שלטים, רמזורים, וכמובן כלי רכב והולכי רגל.

בשנת 2014 הונפקה מובילאיי בבורסה לפי שווי של כ-5.3 מיליארד דולרים, מה שהפך אותה לאחת מן ההנפקות הישראליות הגדולות בכל הזמנים. בשנת 2016 חברה למיזם משותף עם BMW ואינטל העולמית במטרה לפתח מכונית אוטונומית ללא נהג, ובתחילת 2017 הודיעה על האקזיט הגדול ביותר בישראל עד לאותה עת: מכירתה לאינטל בעבור 15 מיליארד דולרים.

אורקם (OrCam‏)

בין לבין, בשנת 2010, הקים שעשוע חברה נוספת הקשורה לעיבוד תמונה ממוחשב, והיא חברת אורקם (OrCam‏) המובילה מהפכה עבור אנשים עם לקויות ראייה: חברה זו עוסקת בפיתוח וייצור של התקן לביש אשר ניתן להרכיב כמו משקפיים, שעושה שימוש באלגוריתמים של ראייה ממוחשבת על מנת לזהות טקסטים כגון שלטי רחוב, תפריטי מסעדות, מגזינים וספרים; כמו כן מסוגל ההתקן לזהות מוצרי מזון, להבדיל בין שטרות ואף לזהות את צבעי האור ברמזור, ומעביר אותם למשתמש באופן מיידי.

27 צפיות0 תגובות
bottom of page